Kérdésedet egy napon belül megválaszoljuk! Ha kéred, visszahívunk! |
+36 30 556 92 25 Hívj minket bizalommal! |
A hópárduc címet azok a hegymászók kapják / kapták meg, akik a volt Szovjetunió mind az öt hétezres csúcsát megmászták. Ezt a címet a magyar hegymászók közül eddig, egyedül, Erőss Zsoltnak sikerült elnyernie 1994-ben.
A cím elnyerése - a Szovjetunió feloszlása ellenére - számos (elsősorban orosz) hegymászó számára ma is fontos cél. Ambiciózusabb mászók megpróbálják egy év alatt megmászni mind az öt csúcsot!
Az öt hegycsúcs a következő:
A Khan Tengri a Tien-san hegységben található Kirgizisztán, Kazahsztán és Kína határán. A geológiai tengerszint feletti magassága 6995 méter. A 7000 méter fölötti magasságot csak hó- és jégsapkával együtt éri el. De, ettől függetlenül a hópárduc cím elnyerésének egyik eleme maradt.
A Khan Tengri a Tien Shan második legmagasabb hegycsúcsa. Magasságban csak a Peak Pobeda (7439m) vagyis a Győzelem-csúcs múlja felül. Kazahsztán legmagasabb és Kirgizisztán harmadik legmagasabb csúcsa, s egyben a Föld legészakibb hétezres csúcsa, melyet a Tien-san legnagyobb gleccserei vesznek körül. A Dél-Inilcsek (60km) és az Északi-Inilcsek (35km).
A Khan Tengri hatalmas, szabályos piramis alakja a Matterhorn-hoz és az Ama Dablan-hoz teszi hasonlatossá. Nevének jelentése: "Egek Ura" vagy Égi Szellemek Ura". Napnyugtakor a hatalmas márvány piramisa vörös fényben izzik, melyre utalva kazah neve "Vér-hegy".
A Mennyei Hegyek legnagyobbika - vagyis, a tartomány legmagasabb csúcsa - volt egészen az 1930-as évekig, amíg Jengish Chokusu 1943-ban megmérte, s megállapította, hogy a Pobeda vagyis a Győzelem-csúcs magasabb nála.
Klasszikus útja a Dél-Inilcsekről indul. Az első magyar megmászói - Bazsantik János és Klotz Róbert (1989) - és az első magyar hópárduc cím birtokosa, Erőss Zsolt (1991) is ezen az útvonalon érte el 7010 méter magas csúcsát. Ez az út a Csapajev és a Khan Tengri közötti nyeregig egy hólejtőn vezet, mely fölött viszont 5-ös nehézségű sziklamászással érhető el meredek, sziklás csúcsa.
Első megmászása a déli útvonalon történt 1931-ben Kirgizisztánból, s az ukrán származású Mikhail Pogrebetsky nevéhez fűződik.
A rövid ismertetőt készítette: Lesták Erzsébet