Kérdésedet egy napon belül megválaszoljuk! Ha kéred, visszahívunk! |
+36 30 556 92 25 Hívj minket bizalommal! |
Miért más, mitől nehezebb, bonyolultabb, időigényesebb egy 5000 méter feletti hegycsúcs meghódítása, mint az alacsonyabbaké?
A legjelentősebb különbség - a mászással, túrával töltött napok számán kívül - az-az oxigénhiányos környezetben történő fizikai terhelés hatásai. Szervezetünk 5000 méterhez közel, s e felett, máshogy "viselkedik" - fizikai terhelés nélkül is - mint az 1000-2000 méter alatti, alacsonyabb magasságokban.
(Mely hatások, tünetek ellenére is - a kitűzött hegycsúcs elérésének érdekében - haladnunk kell egyre feljebb és feljebb. Természetesen a magasság emelkedésével a tünetek is fokozódhatnak, erősödhetnek, főként ha az akklimatizációra nem fektetünk megfelelő hangsúlyt!)
De, mit is jelent az, hogy oxigénhiányos környezetben fizikai terhelésnek vagyunk kitéve? Hogy oxigénhiányos állapotban kell túráznunk, másznunk? Ebből a gyakorlatban annyit fogunk érzékelni, hogy szinte minden lépésünk, mozdulatunk hatására egy kicsit fuldokló (oxigénhiányos) érzés kerít majd hatalmába minket.
Amit természetesen nem csak túrázás közben, hanem a táborban pl. öltözködés, reggelizés, szóval a napi tevékenységek közben is érezni fogunk. Viszont. Ha ezt tudjuk, alkalmazkodunk, s átváltunk egy "másik fordulatszámra", kicsit ráérősre, kicsit az idősebb emberek tempójára váltunk, tapasztalni fogjuk, hogy ez az érzés csökken, s idővel normalizálódik.
Hegyibetegség enyhébb - kezdeti - tünetei:
Az akklimatizáció megszerzésével, az akklimatizálódással ezeknek a tüneteknek a minimálisra csökkentése, enyhítése, és a magashegyi betegség kialakulásának elkerülése a célunk!
Túráink, mászásaink során folyamatosan ellenőrizzük jelentkezőink véroxigén szintjét, mely érték megmutatja akklimatizációd mértékét. Fontos! Akinek esetlegesen nem, vagy, csak részben következik be az akklimatizációja, annak meg kell szakítania az emelkedést, ezáltal a túrát, és alacsonyabb magasságba kell ereszkednie!
Kérjük, 5000 méter feletti túrákra jelentkezés előtt, szerezzetek korábbi 3-4000 méter feletti "saját" tapasztalatot, s információkat arról, hogy milyen nehézségekre lehet számítani teljesítésük közben! Megértésed, s együttműködésed, köszönjük!
Az akklimatizáció, akklimatizálódás nem más mint szervezetünk alkalmazkodása az adott magasság-hoz. Természetesen a 3-4-5000 méter feletti magasságokról van szó. Magashegyi körülmények között az alábbi szabályok megértésével, és betartásával tudjuk akklimatizációnk (alkalmazkodásunk) bekövetkezését elősegíteni:
Magashegyi túrák esetében (is) fontos megérteni, hogy a túravezető nem az "ellenséged", ő érted, a Te sikeres csúcshódításod érdekében kéri együttműködésed! A lassú, egyenletes tempó alkalmazása sem arról szól, hogy túravezetőd a gyors tempót nem nézi ki belőled, nem feltételezi, hogy nem futod le a "szigetkört" akárhányszor, hanem mert a 4-5000 méter feletti magasságokban az egyenletes, lassú tempó segíti elő az akklimatizációt, az akklimatizáció pedig a sikeres csúcshódítást!
Kérjük, amennyiben 4-5000 méter feletti túrát terveztek, számoljatok - időben, anyagilag - az ajánlott, előzetes akklimatizációs túra lehetőségével is! Ebben a magasságban a hegycsúcsok elérése, már elsősorban a sikeres akklimatizáción múlik!
Az akklimatizációval kapcsolatban tudni érdemes: sajnos nincs összefüggés az állóképesség, (erőnlét) és a magassághoz való alkalmazkodás között. Ha valaki tengerszinten nagyon jó sport-eredményeket ér el, nem biztos, hogy a magassághoz is nagyon gyorsan tud majd alkalmazkodni.
A magassághoz való alkalmazkodás egyénfüggő, s hogy könnyű lesz e vagy nehéz, sajnos csak a helyszínen, a túra közben fog kiderülni. Továbbá, avval is számolni kell, hogy ez a képesség hegyen-ként, magasságonként - a mentális, fizikai, egészségi állapotunk függvényében - változó lehet! Csak, hogy ne legyen egyszerű !
Nehézségek amelyekkel biztos, hogy számolnunk kell 4-5000 méter feletti hegycsúcsok elérésének - csúcsmászás - napján:
Minden ránk váró nehézség ellenére mi a sikeres csúcshódítás titka?
Azt hiszem mindenképpen döntő fontosságú az elszántság, a kitartás, a jó állóképesség és a korábbi magashegyi túratapasztalat. (De, egy együttműködő, jó kondícióval, esetlegesen korábbi sportmúlttal rendelkező kezdőbb túrázó is lehet sikeres, ha betartja a "szabályokat", megfogadja a túravezetők és a helyi kísérők tanácsait.)
De, az 5000 méter feletti hegycsúcsok elérése már minden esetben "szenvedős". Ezt már csak úgy, simán, nehézségek nélkül nem lehet kivitelezni. Mondhatjuk, ezt már nem adják ingyen!
Ami egy ilyen magasságú csúcs elérését lehetővé teszi az az eltökéltség! Ha tisztában vagy a rád váró nehézségekkel, elfogadod őket, s mindezek ellenére jelentkezel rá, ezt követően pedig lassú, kíméletes tempóban, kitartóan, higgadtan, tudatosan, a helyszínen végigcsinálod !
A rövid ismertetőt készítette: Lesták Erzsébet